שלום אורח, התחבר

בצעד תימני

בצעד תימני אחת התעלומות הגדולות של המין האנושי היא העם התימני. מצד אחד הם אוכלים מאכלי בצק שומניים, אפויים ומטוגנים, מצד שני הם נשארים רזים, גמישים ובריאים. אולי זה הסחוג, אולי החילבה – אבל עם עובדות וגנטיקה אי אפשר להתווכח.
בואו ננסה לעשות קצת סדר במגוון העצום של מאכלי בצק תימניים:

קובנה
הקובנה נאפית בתנור בתוך סיר מיוחד במשך כל הלילה. מעיין חמין מבצק. ומדובר בכיכר שחומה, ניחוחית וחמה של בצק שמרים שמן מאוד שמחלקים בידיים למנות אישיות. אלה כוללות חלק קשה ופריך וחלק רך ודשן, והרטבים שמגישים איתה הם רוטב עגבניות, סחוג, טחינה ירוקה וחילבה. לקובנה צריך להקדיש זמן – להתפיח, לאפות בחום גבוה, להנמיך ולהפוך. אבל התוצאה שווה את המאמץ.
מתכון לקובנה

מלאווח
מאכל בצק שטוח, שמנוני ומטוגן העשוי מבצק עלים על בסיס קמח ומרגרינה. בצק המלאווח זהה לזה של הג’חנון, אך הם נבדלים זה מזה באופן פתיחת הבצק ובאופן ההכנה – את המלאווח פותחים לעלה דקיק, מקפלים לשכבות ומטגנים – ואילו את הג’חנון מגלגלים ואופים בתנור. את המלאווח מגישים עם עגבניות מרוסקות, סחוג וביצה קשה.
מתכון למלאווח ביתי

זלאבייה
אלו הן לביבות בצק מטוגנות, עשויות מבצק שמרים פשוט ומטוגנות במרגרינה או בסמנה – שזאת חמאה מזוקקת. את הזלאבייה מגישים עם רוטב עגבניות, סחוג, טחינה, חילבה וביצים קשות
מתכון לזלאבייה

לחוח
לחוח הן הפיתות התימניות הספוגיות והרכות שדומות מאוד לאינג’רה האתיופית . הן עשויות מבצק שמרים מטוגן בעדינות (להבדיל מהזלאבייה, שטובעות בשמן). הפיתות האלה הן תוספת נהדרת למרק. מגישים אותן לצד רוטב עגבניות, חילבה, סחוג, טחינה או כל דבר אחר שאוהבים.
מתכון ללחוח

ג’חנון
בצק נוסף שנאפה במשך שעות ארוכות בתנור הוא הג’חנון – הבצק זהה לזה של המלאווח, הוא מורכב בעיקר ממרגרינה וקמח. בהכנת ג’חנון מקפלים ומגלגלים את הבצק לגלילים בקוטר של כשלושה ס"מ. את גלילי הג’חנון מניחים בסיר יעודי ואופים בנור במשך כל הלילה ( 8-12 שעות). באופן מסורתי מכינים את הג’חנון ביום שישי בצהריים ואוכלים אותו בשבת בבוקר בתוספת ביצים קשות, עגבניות מרוסקות וסחוג.
מתכון לג’חנון